Tot El Camp

Rinus Michels Barca-suli II., bizonyítványosztás

2013. február 09. - vigvik

Volt egy kvízünk... Már nem épp most, de volt. A kedvenc edzői nyilatkozatomat idézve: annak, hogy ez a poszt eddig nem született meg, én, és csakis én vagyok az oka meg a rövid eszem. Mindenesetre most itt van, úgyhogy örvendjetek, de legalábbis okuljatok, okosodjatok belőle, hogy aztán legyen mit elinni 20-án. Sajnos a kvízeink csillaga leáldozni látszik, egyre kisebb érdeklődést váltanak ki, hiába próbálunk emberbarát kérdéseket kitűzni, egyre kevesebben veszik a fáradtságot, hogy utánabogarásszanak a megoldásoknak - nyilván elő kell állnunk majd valami új koncepcióval, ha szét akarjuk osztani a spejzet szétfeszítő ajándék-hegyeinket. Hajtás után jöjjenek a megoldások, majd az összes beküldő egyenkénti méltatása (nem volt túl sok, ne aggódjatok).

Volt egy kvízünk... Már nem épp most, de volt. A kedvenc edzői nyilatkozatomat idézve: annak, hogy ez a poszt eddig nem született meg, én, és csakis én vagyok az oka meg a rövid eszem. Mindenesetre most itt van, úgyhogy örvendjetek, de legalábbis okuljatok, okosodjatok belőle, hogy aztán legyen mit elinni 20-án. Sajnos a kvízeink csillaga leáldozni látszik, egyre kisebb érdeklődést váltanak ki, hiába próbálunk emberbarát kérdéseket kitűzni, egyre kevesebben veszik a fáradtságot, hogy utánabogarásszanak a megoldásoknak - nyilván elő kell állnunk majd valami új koncepcióval, ha szét akarjuk osztani a spejzet szétfeszítő ajándék-hegyeinket. Hajtás után jöjjenek a megoldások, majd az összes beküldő egyenkénti méltatása (nem volt túl sok, ne aggódjatok).

Fibonacci1, HAnonymus at his very best - ez a véleményem erről a kérdésről. Tulajdonképpen nem is szívesen árulom el a megoldást, mert ezzel tönkreteszem mindazok szórakozását, akik nem is próbálták megfejteni. Mivel az eddig iszonyatos titokban tartott személyi identitásunk valószínűleg úgyis hamarosan végleg lelepleződik, így talán elárulhatom, hogy ez a kérdés félig-meddig nekem készült, mivel arról panaszkodtam korábban HAnonymusnak, hogy szegény vigviknek soha nem jut egy jó kis kvíz. Szóval a megoldás ott van az első négy szóban: Leonardo, a hibbant pisai. A jelzőt elhagyva Leonadro, a pisai, a.k.a. Fibonacci, híres középkori matematikus. Ne érezzétek magatokat szarul, ha nem esett le rögtön, az ősz folyamán többször kerültem intim kapcsolatba a Fibonacci-sorozattal, mint Xavi a csajával, és mégis laza másfél óra alatt jöttem csak rá. A feladatban leírt gólok Messi egy-egy találatára utaltak, sorrendben az 1., 2., 3., 5., 8., 13., 21., 34., 55., 89. és 144. Barca-mezben, tétmeccsen lőtt dugójára. Ezek pedig a híres-hírhedt Fibonacci-számok: minden elemet az előző kettő összegeként kapunk meg. Kell-e mondani, hogy a Júlio Césarnak bevágott 233.-kal klubcsúcsot döntött?

Srínivásza magyarázata: Srínivásza Rámánudzsan (Srinivasa Ramanujan) indiai matematikus volt, a 19. és a 20. század fordulója környékén élte tragikusan rövid, de annál termékenyebb életét. Egészen fiatal korára gyakorlatilag önállóan, felsőbb iskolai tanulmányok nélkül jutott el az akkori modern matematika csúcsára. Különösen híres volt azon tételeiről, amiket bizonyítani relatíve egyszerű, de az állítás pontos formájára rájönni szinte lehetetlen - épp mint ez a feladat.

2, Erről nem sokat lehet regélni, íme néhány a megfejtők tollából: Maria Mercé Creus (Xavi); Celia María Cuccittini (Messi); Montserrat Bernabéu (Piqué); Núria Soler (Fabregas); Loli Burgos (Sergio Busquets); Danny Coster (Jordi Cruyff); Dolors Sala (Guardiola); Stecz Anna (Kubala); Agueda Arribas (Valdés); Mari Luján Jiménez (Iniesta); Dona Miguelina Elói Assis dos Santos (Ronaldinho); Valéria Alcântara (Thiago és Rafinha Alcântara).

3, A nem régen kilőtt Bakero-posztban erre félig-meddig már válaszoltunk. Dióhéjban a történet: az 1991-1992-es kiírásban a frissen kitalált csoportkörbe jutásért (ami akkoriban egyben a legjobb nyolcat is jelentette) a Barcelona a Kaiserslautern ellen viaskodott. A hazai 2-0 után a novemberi német hidegben hamar megfáztunk, és a 'Lautern a mérkőzés vége felé közeledve már 3-0-ra vezetett, vagyis továbbjutásra állt. Ekkor érkezett Bakero, és a 90. percben, Koeman íveléséből, reménytelenül idétlen mozdulattal fejelte be a továbbjutást jelentő gólt. Közkeletű tévedés, hogy a találat az elődöntőben esett, ennek magyarázata, hogy 18 évvel később, Iniesta a Stamford Bridge-n lőtt hasanlóan katartikus dugót, az utolsó pillanatban kiharcolva a döntőbe jutást a BL-ben. Utóbbi alkalommal üvöltözte hosszan Joan Maria Pou, hogy "Kaiserslautern", utalva ezzel a Bakero-féle fejesre.

4, Josep Guardiola és Manel Estiarte, előbbi nyilván edző volt, utóbbi külső kapcsolatokért felelős stábtag. Erről a sztoriról egészen hosszan olvashattok a Barcakönyvben - tegyetek úgy.

Kubala László5, Tekintve, hogy a katalán nemzeti csapat nem egy jól definiált dolog, így nem meglepő, hogy vendégművészeket is időről-időre befogadnak. Olyanból azonban, akik ráadásul valóban országot is váltottak pályafutásuk alatt, már nem sok volt. Sajnos a kérdésbe -úgy fest- hiba csúszott, legalábbis a vonatkozó referenciákban ellentmondás van. A három ember, akikre mi gondoltunk: Kubala László (Csehszlovákia, Magyarország, Spanyolország), Paulino Alcántara (Spanyolország, Fülöp-szigetek) és Alfredo Di Stéfano (Argentína, Kolumbia, Spanyolország). A spanyol wikipédia szerint azonban egyszer pályára lépett a katalán csapatban Eulogio Martínez is, aki egyébként paraguayi és spanyol válogatott is volt, így ez alapján nem három, hanem négy helyes megfejtés van. Nem teszünk igazságot a két wikipédia oldal között.

6, Az utólag furcsa megítélés alá eső 1986-as esztendőben a csapat bejutott a BEK elödöntőjébe, ahol azonban az első mérkőzésen csúfos, 3-0-ás vereségett szenvedett az IFK Göteborgtól. A visszavágón a stabil kezdő középcsatár Archibald sérülés miatt nem léphetett pályára, ezért helyét Pichi Alonso vette át, és élete meccsén 3 gólt rúgott a svédeknek, majd a 11-es rúgások után a Barca bejutott a döntőbe. A későbbi történéseket ne firtassuk...

7, A Nou Camp-ot 1957. szeptember 24-én adták át. Közvetlenül előtte a csapat a Camp de Les Corts-ban játszott, egész pontosan 1922. május 20.-tól. Ezt megelőzően pedig a Camp de la Industria volt a Barcelona stadionja 1909. március 14.-től kezdve. Az azt megelőző években nem volt állandó pályája a klubnak. Érdekes a befogadóképesség alakulása is: az Industriá 6000 férőhellyel indult, a Les Corts 20000-rel, de 1957-re – több átalakítás után – már a 60000 is kevés volt.

Joan (Hans) Gamper8, Ez megint egy hőskorba visszanyúló kérdés, amire precíz választ adni ilyen távolból majdnem lehetetlen, helyszíni levéltárakat feltúrni pedig most nem volt időnk, de azért elég biztosak vagyunk a dolgunkban. A klub hivatalos honlapján szereplő sztori szerint Gamper a svájci FC Excelsior alapítója volt. Később az FC Zürich három kisebb klub -köztük az Excelsior- összeolvadásából jött létre, így Gampert itt is joggal tekinthetjük alapító tagnak, minden bizonnyal a formális eljárásban is részt vett (ezt megerősíti a wikipédia is). A beküldők megemlékeztek még a Basel csapatáról is, ez esetben viszont csak annyi derül ki a wikipédiáról, hogy ő volt az első csapatkapitány. Könnyen lehet, hogy ezzel párhuzamosan egyben alapító tag is volt, de erre utaló referenciát - a klubszínek azonosságát taglaló legendán túl - nem találtunk. Kormanik Zsolt és Moncz Attila könyve is a fentiekkel összecsengően a Zürich és az Excelsior alapítását köti Gamper nevéhez, így ezt tekintjük a játék hivatalos jó válaszának.

9, A ketteshez hasonlóan itt sok lehetőségből kellett megkeresni ötöt. Jó válaszok például: Miguel Bernardo Bianquetti, Charles Rexach, Joan Segarra, Antoni Ramallets, Antoni Torres, Vicente Piera, Carles Comamala, Sígfrid Gràcia, Ferran Olivella, José Puig Puig, Emilio Sagi Liñán, Ferran Olivella Pons, Estanislau Basora Brune, Salvador Sadurni, Carles Busquets, Albert Jorquera.

10, Az eddigi kilenc példa mind HAnonymus tollából származott, az utolsóért viszont negarót kell szidni dicsérni. A vers a korábban már említett Eulogio Martínezről szól: a főképp Kubala népszerűsége miatt épített új stadion, a Camp Nou avatóján az ő nevéhez fűződik a történelmi, első gól. A klubnál összesen hét évet töltött, ezalatt háromszor lett gólkirály. 1984-ben, nem sokkal ötvenedik születésnapja előtt hunyt el. Mindezekre találhatunk utalásokat a szövegben.

Azonban ezzel nem ért véget a feladat, hiszen a fő vers utolsó sora azt mondja: "Imhol nézzük a koronást, ki művét folytatja.", majd következik a segédvers, amiben egyértelműen egy jelenkori játékosra történik utalás, aki szintén nagy gólvágó. A titok a sorok kezdőbetűit összeolvasva fedi fel magát, a klasszikus akrosztichon Lionel Messi nevét rejti.Eulogio Martinez

+1, A szokásoknak megfelelően egy korábbi posztunkban volt elrejtve a megoldás. 1993. december 8-án a Camp Nouban fogadta a Barcelona az akkoriban Arsene Wenger trenírozta Monaco csapatát, a mérkőzést Kim Milton Nilsen dán játékvezető dirigálta. A Barcelona Txiki Begiristáin duplájával 2-0-ra győzött. Erre a jeles napra datálódik Hajdú B. István első élő fociközvetítése. (Bizony, a BL-ben esett át a tűzkeresztségen.) Egy későbbi interjúban a Magyar Narancs meg is kérdezte a jeles esemény sajtóvisszhangjáról, amire Hajdú B. a következőt válaszolta:

Az első 1993-ban volt, egy Barcelona-Monaco meccs után. Azt írta a szerző, hogy televízió-történeti pillanatnak lehettünk szem- és fültanúi, mert a sportriporter 20 év után először teljesen tudatosan mondott egy szellemeset. Johan Cruyff volt a Barca edzője, akit infarktusa miatt eltiltottak a dohányzástól, így aztán nyalókázott. És egy kihagyott helyzet után pont őt mutatták, amint éppen hatalmasat köpött, majd elővett egy nyalókát és a szájába vette. Erre én azt mondtam, "kell a hely a nyalókának". Nem tudom, jó poén-e, de kikívánkozott. És akkor a Narancs írta, hogy végre és csak így tovább, majd jött az utolsó mondat: "Köszönjük, Faragó Richárd."

Nézzük akkor a megoldók bizonyítványát. Állandó beküldőnk, Enrique lényegében telit lőtt, az ötös feladatra nem sorolta fel Eulogio Martínezt, a nyolcasnál pedig mindenféle különösebb indoklás nélkül a Baselt is a Gamper alapította klubok közé tette. Továbbá neki jár külön köszönet a fenti HBI interjúért. presley77 nem boldogult az elsővel, az utolsónál Martínezig eljutott, de Messi már nem volt meg neki. Az ötösnél nála is hiányzik Martínez, a nyolcasra a Basel, Zürich párt írta. Külön kimelendő, hogy fő forrásként legtöbbször a saját kútfőt jelölte meg, ami mindenképp figyelemreméltó jártasságra utal a klub históriájában. Laurie az ötösnél lehagyta Martínezt, a nyolcasnál megjegyzi, hogy a Basel nem jó, de az Excelsiort kihagyja a felsorolásból.

A megfejtőknek köszönjük a játékot, nyereményük egy-egy népsportos póló, valamint az alábbi kép:Sittingbull kolléga vezekel

comments powered by Disqus
süti beállítások módosítása