Némileg megcsúszva, nem tagadom, de hát tudjátok: mint zsűrielnöknek a katalán hagyományokhoz híven bizony meg kellett próbálnom mindenféle ürügyekkel nem jelen lenni a vizsgák alatt és ravasz machinációkkal a büfé felé orientálódni, illetve megtenni mindent annak érdekében, hogy alkoholgőzös lehelettel befűzzem a kasztíliai spanyolt tanító kolléganőt. Mindegy is. Ami lényeges: kevés értékelhető dolgozatot adtatok be - ejnye-bejnye -, pusztán a bizonyítványok megírása nem került sok időbe - ellenben az akták számos üdítő pillanatot, elismerő csodálkozást és igazi örömöt hoztak nekem mint javítóbiztosnak. Az érintetteknek hatalmas köszönet! És most aztán nyomás, más utakra! A Barca-suli kapui ezennel kitárulnak, ahogy Rinus Michels kezei is a fenti képen: búcsúzunk. Szabadok vagytok, hess: minden jót!
Jaj, igen, majd elfelejtettem: az akkurátus diákkíváncsiság. Hogyne, persze. Itt a megoldókulcs:
Némileg megcsúszva, nem tagadom, de hát tudjátok: mint zsűrielnöknek a katalán hagyományokhoz híven bizony meg kellett próbálnom mindenféle ürügyekkel nem jelen lenni a vizsgák alatt és ravasz machinációkkal a büfé felé orientálódni, illetve megtenni mindent annak érdekében, hogy alkoholgőzös lehelettel befűzzem a kasztíliai spanyolt tanító kolléganőt. Mindegy is. Ami lényeges: kevés értékelhető dolgozatot adtatok be - ejnye-bejnye -, pusztán a bizonyítványok megírása nem került sok időbe - ellenben az akták számos üdítő pillanatot, elismerő csodálkozást és igazi örömöt hoztak nekem mint javítóbiztosnak. Az érintetteknek hatalmas köszönet! És most aztán nyomás, más utakra! A Barca-suli kapui ezennel kitárulnak, ahogy Rinus Michels kezei is a fenti képen: búcsúzunk. Szabadok vagytok, hess: minden jót!
Jaj, igen, majd elfelejtettem: az akkurátus diákkíváncsiság. Hogyne, persze. Itt a megoldókulcs:
Katalán nyelv és irodalom
1, Az alábbi vers költői képeinek értelmezésével válaszoljon a feltett kérdésekre! Ne felejtsen indokolni!
Pepsi kóla, pepsi kóla, Figyelt az ég Taskent fölött,
nem játszottam Mexikóba', most nyugdíj előtt nem dörög,
de megvolt a Notre Dame, de kísérnek a csillagok:
Rio Grande az én hazám. Barcelona: emlék vagyok.
Néztem erre, néztem arra, Paolón jár az én eszem,
elindultam s Barcelona és mosolygok, hogy ezt teszem:
lett ragyogásom városa, "Hogyha szökkentek, bújok én,
visszautam nincs már soha. hogyha maradtok, ugrok én."
Gránátvörös, nem feledhetsz: Megy még a vers, hát kántálom,
szoríts szerető szívedhez! több volt ez mint öt szép álom.
Nálad rendre csodást festék, Kellettem én több görögnek,
fehér falc volt legszebb esténk az évek gyorsan pörögtek.
énekelték diadalát! Ballagok s egy zugba érek,
S hogy könnyeztétek hármukat! helyből lövök és nem félek,
Bólintva még összecsapták megvillantottam mellemet,
a gőg-gólyák is szárnyukat! s szétszálltak a denevérek.
Leche, leche, nem tejecske,
de fájdalom a térdemben,
mögöttem tizenöt fecske,
az ellen-szemben félelem.
Éltem benne Gaudíland
s bár rövid volt a szerelem
egy aranykakukk így's megpihent
egy mészponton s lett győzelem. Nevem ma fehér rém tépi,
hazám jelene gyarlóság,
mit alkottam nemcsak népi
mese volt, de a valóság.
Számot vetek, ezt akarom:
nálad negyvenhét; modell nők;
életemet kavargatom,
azt mutatja: Minden Idők.
Melyik kezén viseli az órát a bajszos gólya? Hová tűntek egy pillanat alatt a denevérek? Mikor szállt fel az aranykakukk?
Igazából hivatali szinten ez az egyik könnyű kérdésnek volt szánva - kicsit talán félrelőttünk -, nincs is egyéb teendő, csak szépen végigmenni a szövegen, és feloldani az annyira azért nem kulcsra zárt utalásokat!
Első versszak: ühüm, ühüm, hogyaszongya...Pepsi kóla - reklám?, NEM játszott Mexikóba (érezhetően a rím miatt), de Párizsban igen, meg aztán a Barcelonában is, sőt az írottak szerint ott teljesedett ki, felejthetetlen alak, akinek visszaútja nincs már soha - tehát lecsúszott? Fehér falc: ez biztos a Real Madrid, valami ellenük elkövetett nagy diadal... Hogy énekelték hármukat? Hohó: mégpedig egy olyan diadal, amelyen három gólt lőttünk! És még a gőgös gólyák is összecsapták szárnyukat, azaz a szurkolók is megtapsolták a produkciót! Van még nyom? Igen: a Rio Grande. Ez egy kicsit félrevezető volt, elnézést. Laurie egészen zseniális feloldása szerint ez lehet az Amazonas is, merthogy Rio Grande szó szerint Nagy Folyó. Izé, aha, erre gondoltam (nem). Egészen pontosan a brazil tartomány, nem pedig a folyó. Így már értelemszerű: ez Ronaldinho, az esemény pedig a Madrid elleni 0-3-as clásico.
Melyik kezén viseli az órát a bajszos gólya? Hát a balon. Bizonyítéknak tökéletes a videó.
Második versszak: játszott Üzbegisztánban (Taskent), a visszavonulás küszöbén van (nyugdíj előtt), de azért még képes varázsolni (megy még a vers, hát kántálom), itteni játéka - az öt idény - nagyon szép emlék. Később több helyütt is haknizott Görögországban, szálltak az évek. A helyből lövés már-már védjegy, a mellvillantást pedig nem lehet elfelejteni. A denevérek ellen? Vagy inkább Denevérek ellen? Valencia? Kezd gyanús lenni... Mi van még? Hát: Paolo futballberkekben mindig Maldini, Maldini pedig maga a Milan, és ott van az a mondóka - valami nagyon emlékezetes történt egyszer ellenük. Hogyha szökkentek, bújok én, hogyha maradtok ugrok én - tehát egyszer alattuk, egyszer felettük? Épp csak ki nem mondtuk: íme Rivaldo, az esemény pedig a Valencia elleni mellvillantás vagyis az utolsó percben szerzett, mellkassal indított győztes olló. A zug szó alatt egyébként volt még egy nyom: egy link. Térkép Angoláról - Kabuscorp.
Hová tűntek egy pillanat alatt a denevérek? Az UEFA-kupába. A két csapat éppen az ezzel a góllal kiharcolt drámai diadalunkkal cserélt helyet a táblázaton - az iksszel előztek volna Mendietáék -, és így csíptük meg az utolsó BL-kvótát.
Harmadik versszak: leche, Lecce, nem tejecske, hanem focicsapat - sérülés ellenük (fájdalom a térdemben); rettegett csatár (az ellenszemben félelem), rövid ideig volt Barcelonában (éltem benned Gaudíland, bár rövid volt a szerelem), de egy tizenegyessel (megpihent a mészponton) így is hozott néminemű aranyat (aranykakukk, győzelem) a csapatnak. Nevét egy Real-játékos amortizálja (fehér rém tépi), hazája válogatottja manapság nem az ősökhöz méltó (jelene gyarlóság), de ő maga valóban mesés dolgokat művelt. Itt negyvenhét? Negyvenhét gólt lőtt nálunk! Modell nők, aha. Minden idők - egyik legjobbja. És még ott van a tizenöt: éppen ennyi találata van a világbajnokságokon. Az első két versszak is segít. Hát persze: az igazi Ronaldo, az esemény pedig a KEK-győzelem 1997-ben, azt a döntőt éppen az ő tizenegyesével nyertük a PSG ellen.
Mikor szállt fel az aranykakukk? Az előbbiek alapján 1997. május 14-én.
Még egy jel: Neymar csodálkozó burája. Nem hiába: ilyen szeretne lenni - egyszer!
2, A vonatkozó kérdéseknek megfelelően fejtse ki véleményét az alábbi tréfás mesével kapcsolatban!
A múlt század egy baljós tavaszi éjszakáján a világhírű látnok és elhivatott Barcelona-szurkoló, Campnoues Madridinfierno i Guardioladios izzadva forgolódott és nyögdécselt az ágyában: "...ne, jaj, ne...ő jön hát el a jövő héten...ő lesz majd a Végzet...jaj, NEEEE, A SÁRKÁNY...Ne, jaj, neee...Ne, ne, a hatos vitézt ne, neee...Ne öld meeeeg...Csak a kilencest ne, kegyelmezz, neeee...Az ő lábát ne harapd le...Kérlek, kérlek, csak a tizenhatos számú fiúnak kegyelmezz, nem csinált semmi rosszat...Védd magad, tizenhatos...Neee, neee... (sikoly)...Neee, légy átkozott, légy átkozoooooott!...A sisakod, ott repül Sisakod...Neee (sírva)...Elveszi amit el akar, Dicső Hírneved...Légy átkozott, légy átkozoooooooott, Te dög...Neee, jaj, neee...Ne, csak őt ne, a..." Ebben a pillanatban beront a szobába aggódó lánya és felrázza lidérces álmából: "Édesapa, édesapa, jól van?" Az öreg Campnoues riadt szemmel néz körül: "Persze, persze, csak egy...csak...".
Hány éves a Sárkány? Hányas számú a következő vitéz? Mikori lehet az álom (intervallumra pontosan)?
Nem kell aggódni, rögvest gyorsítunk. Ez itt éppen az egyik nehéz feladványnak volt szánva, és remekül is fogok indítani: nem tudom hogyan kell megoldani. Tényleg nem. Mivel én találtam ki, ezért csak a megoldást tudom. Az előzetes tesztalanynak - vigviknek - hála azonban azt hiszem megvan a megfelelő recept. Idézem:
"Ki kell kapcsolni a számítógépet, mert a kérdés fityiszt mutat a google-nek. Éppen ebédelni indultam, amikor rájöttem! Csak végig kell gondolni, hogy valójában miről szól az egész, teljesen le kell csupaszítani a feladatot. Hiszen mi is a kérdés? Keresünk valakit, aki egymás után három, sőt, négy játékosunkkal is kiszúrt valahogy. Egymás után négy játékossal... Ahaaaaa! Duckadam: a disznaja a Sárkány!"
Valóban: a látnok a múlt - tehát XX. - század egy tavaszi estéjét látja előre - gyanús tehát valamelyik kupadöntő. Adottak a mezszámok is: ellenőrizni már könnyű. Volt azonban még egy nyom: a szöveg vége felé két nagybetűvel kezdődő szó (Sisakod és Dicső hírneved) kicsit enigmatikusan van a mondatba ágyazva. Jelölhet személyt is, nemcsak tárgyat illetve fogalmat. Ha már itt tartunk: a Dicső hírnév nemcsak tárgy, de alany is lehet a kifacsart mondatszerkesztés miatt. Nem hiába: a nevekhez társított jelentések inverze szerint a sisak Helmuth, míg a dicső hírnév Robert; azaz Helmut Robert - azaz Duckadam. (Kínos csend. Majd a halálsikolyom.) Megkönnyebbülésemre szolgált, hogy igazából enélkül is megfejthető maradt a dolog, sőt, igazából mindenki enélkül fejtette meg.
Ja, igen: Duckadam ez év április 1-jén töltötte az 54-et; a negyedik rúgónk a 11-es mezszámú Marcos Alonso Peña volt; az álom pedig - mivel a szöveg jövő hetet emleget - valamikor 1986. április 28-a hétfőtől május 4-e vasárnapig érhette szegény Campnouest.
Matematika és logika
3, Oldja meg a következő egyenletrendszert!
Bizonyos európai kupameccsek halmazán adott egy kétdimenziós koordináta-rendszer és a következő pontok: Messi = (2,2), Iniesta = (2,1), Xavi = (0,1), Pedro = (2,0). Mi lehet a két tengely felirata?
Tudom, tudom, nem sokat javít a helyzetemen, de a kanadai zászlót igen nagy segítségnek szántam: gólokat és gólpasszokat kellett keresni! A Bajnokok Ligája értelemszerűen adódik, alapos kutakodások után pedig az is megkapható, hogy az első koordináta a játékos BL-elődöntőben szerzett góljainak, a második pedig az ugyanezen meccseken adott gólpasszainak a száma. Ez tehát a két tengely felirata. Igen: ez megegyezik a Pep-éra BL-elődöntőinek hozadékával is. Az egyetlen guzmis Xavi: ő ugyanis a millennium környékén is játszott ezen a magasságon, sőt volt ugye az a 2006-os Milan és 2008-as Manchester elleni párharc is, ami már Messit és Iniestát is érintette: csak hát ezek a partik nem változtatnak a számokon. Aki nem hiszi, annak táblázat:
4, Az alábbi logikai sorok a csapat közelmúltjának egy-egy jelentős személyével illetve eseményével kapcsolatosak. Hogyan is fejeződnek be? Indoklás!
a) Richard Kohn, Udo Lattek, Louis van Gaal, ?
Képben a megfejtés:
Ezt egyébként elsőként dobja fel a kereső, ha a megadott három nevet szépen egymás után belepakoljuk. Most fájdalmas Bayernt emlegetni, tudom, de e négy férfiú az, aki mindkét csapat edzőjeként tevékenykedett. (A kukacoskodóknak: már Pep is aláírt.)
b) 2009. december 12., 2011. január 12., 2012. január 15., ?
A megoldást nem a meccseken (2009: Espanyol 1-0, 2011: Betis 5-0, 2012: Betis 4-2) belül kellett keresni, hanem előttük: ezek voltak azok a jeles alkalmak, amikor Messi bemutatta az egyes aranylabdáit a Camp Nou hőn szerető közönségének. A negyediket egészen pontosan 2013. január 16-án, a Málaga elleni spanyol kupameccs előtt.
c) Iker Casillas, Antonio Betancort, Salvador Sadurní, Juan Acuña, ?
Ami elsőre feltűnhet: mindegyik megnevezett személy kapus. Kapus és valami közelmúltbeli esemény? Már szinte meg is van Valdés. És valóban: az úriemberek Zamora-díjaik száma szerinti növekvő sorrendbe vannak téve, tehát Casillas: 1, Betancort: 2, Sadurní: 3, Acuña: 4, és kinek van öt? Két hálóőrnek is: Valdésnek és Ramalletsnek, nem egy nagy baj, hogy a vizsgázók általában mindkettőt megemlítették - elvégre Ramallets is a családunk tagja -, a közelmúlt hangsúlyozása ellenére sem.
d) Abidal - Henry - Xavi - Yaya Touré - Iniesta - Yaya Touré - Iniesta - Alves - Iniesta - Alves - Eto'o - Yaya Touré - Eto'o - Puyol - Xavi - Abidal - Henry - Messi - Abidal - Xavi - Iniesta - Eto'o - Iniesta - ?
(Segédlet az utolsóhoz: Ó, május, Hatok Májusa, negyvenharmadikádat ma is megkönnyezem!)
A Hatok Májusa egyértelmű lámpás: a 2-6-hoz kapcsolódik a dolog, nem is kérdés. Negyvenharmadikádat ma is megkönnyezem - ez igencsak homályosra sikeredett, utólag is elnézést, de azért talán el lehetett indulni a helyes úton: belekukkantani a meccs negyvenharmadik percébe! Nézzük csak:
És hogy hogyan is kapcsolódik ez a közelmúlthoz? Egy szó: rondo; johneagle Málaga utáni villámposztja adja az apropót. A katalán sajtóban ezt a fenti passzolgatást nevezik 'rondo total'-nak, azaz szabad fordításban 'a gránátvörös-kék labdaművészek a szart is kialázzák szerencsétlen Real-játékosokból, miközben utóbbiak azt se tudják, merre fussanak'.
Történelem
5,
Már az ókori katalánok is tudták, hogy minden összefügg mindennel. Remek példa erre a klubtörténet egy nem túl említésre méltó - az egyesület alkalmazásában állt, de soha nem lépett pályára hivatalos meccsen az első csapatban -, viszont egy annál szórakoztatóbb paraméterrel rendelkező játékosa, akinek pályafutásához és életútjához a következő tulajdonnevek kapcsolhatók valamilyen úton-módon: Pedro, Lima: Manuel Arturo Odría, Roberto Scarone, Málaga, José Mari Bakero, Iniesta. Ki ő, és hogy jönnek ide a felsoroltak?
A vége felől érdemes kezdeni, a keresett játékos: Pedro Aicart Iniesta, és a szórakoztató paraméter - gyér humor, elismerem - maga a név. Hogy két jelenlegi játékosunkét is magában hordozza, ugye. (Kínos csend.) Jó: nem folytatom. Hogy ehhez hogyan is lehetett eljutni az már egy kicsit bonyolultabb, a színfalak mögött ez bastilának sikerült, ő pedig nem kötötte az orromra. Mindenesetre a nyomok igyekeztek egyirányba vezetni: Pedro és Iniesta neve így cselesen odavetve - elismerem ezt is - nagyon geci aljas, de a többiből talán meg lehetett sejteni, hogy Peru felé kell kutakodni, ez pedig azért eléggé leszűkíti a lehetséges játékosok körét. Ami a kapcsolódási pontokat illeti: PAI Arturo Odría - a perui Horthy Miklós - Limájába született bele, 1952-ben; a Roberto Scarone-féle, hazájában és a földrészen legendás Universitarióban kezdte meg pályafutását (1972), majd átkerült Európába. Nálunk - a fentebb leírtak szerint - nem nagyon jutott szóhoz, következett a Hercúles és a Málaga, ezt követően hazatért és abban a Juan Aurichban játszott - egyes források szerint onnan is vonult vissza -, amelynek jelenlegi vezetőedzője nem más, mint José Mari Bakero, akinek ráadásul a haja is ugyanolyan boglyas mint Aicarté (via Töci). A dolgok körbeérnek: kicsi a világ. A félig perui, félig bolíviai zászló szintén segítségnek volt szánva: egyes statisztikai oldalak ugyanis születési helynek - tévesen - Chulumanit tüntetik fel.
6,
A modernkori Ibéria romantikus történeteit minden bölcsődés kívülről fújja: így persze azt is, hogy mesés futballtudású tábornokunknak, Fabregasnak, nem más mint a Nagy Pep - neve dicsértessék - a példaképe. (A mezszámát is ehhez igazította, ugyebár, amikor végre valahára kiszabadult londoni börtönéből.) De vajon megadatott-e Cesc-nek, hogy pályára lépjen példaképével együtt címeres mezben? Ha igen, mikor; ha nem, miért nem?
Ezt azt hiszem valóban nyugodt szívvel nevezhetjük könnyűnek: látványosan el volt hallgatva ugyanis, hogy pontosan melyik válogatottról is lehet szó. Guardiola 2001-ben tudta le az utolsó szereplését a spanyol nemzeti csapattal, míg Fabregas 2006-ban az elsőt: ezek az intervallumok nem érintkeznek. Ugyanakkor a katalán válogatottban bizony előállt a fenti mesebeli helyzet: 2004. május 25-én, a Brazília elleni barátságos meccsen. Bizonyíték gyanánt az indulástól számított fél percet tessék elfogadni.
Idegen nyelv
7,
Melyik egykori Barcelona-játékosra utalnak egyértelműen a következők: Fakopáncs Frici, 8: 43/17, Toronto, Utazás a Holdba + 95 ?
Elárulom: ez volt az a kérdés, aminek a végső formáján nagyjából két hétig agyaltunk vigvikkel. Hogy felgöngyölíthetőek legyenek az utalások, de ne legyenek túl könnyűek - és egyáltalán. A megoldás: Czibor Zoltán. Ami a nehézség az azt hiszem az, hogy a négy nyom széteső rendszert alkot, azaz sehogy sem kapcsolódik egyik a másikhoz. Valahogy úgy kell megfejteni az egészet - legalábbis én úgy hiszem, és vigvik ezt felém megerősítette -, hogy valamelyikből (egyetlen egyből!) meg kell sejteni a dolgot, a maradék hárommal pedig szépen le kell ellenőrizni. Ehhez pici segítséget nyújtandó igyekeztünk elég különböző típusú jeleket megadni (számfetisiszták, történészek, kódfejtők egyaránt megtalálják az ízlésüknek megfelelőt). Na de akkor hogy is? A kép illetve az első utalás egy mesefigura kilenc nevét tartalmazza különböző nyelveken: látványosan kimaradt a spanyol. Náluk Fakopáncs Frici Pájáro Loco, azaz 'Bolond Madár', ez volt Zoli beceneve Barcelonában. (Tehát nemcsak simán 'Bolond' és nem is 'Rongyláb' mint itthon.) Nyolc naptári évben (1949-1956) lépett pályára a magyar válogatottban - a.k.a. Aranycsapat -, 43 meccsen összesen 17 gólt szerezve. A Spanyolországban töltött évek után Kanadába élt: játszott a Toronto Cityben. Győrben hunyt el, 1997. szeptember 1-jén, éppen 95 évvel azután, hogy a filmtörténetben úttörő Utazás a Holdba című filmet bemutatták Párizsban. A kultúrtörténeti nyomnak persze semmi relevanciája nincs Czibor pályafutása szempontjából, csak játék a számokkal, és nem tagadom: a feladatot igazából egy az egyben vigvik egy régebbi kvíze alapján találtam ki.
Médiaismeret
8,
A múltkori kvízben szó esett Joan Maria Pou-ról, aki egy csoda élő szemtanújaként belezengte a londoni éjszakába felhőtlen szurkolói boldogságunk kéjes üvöltését. Nos, van egy kollégája, akinek ugyanaz a monogramja, és akinek köszönhetően nemrég egy egészen elképesztő, a kis katalán médiatörténelem aranylapjaira kívánkozó szereplésnek lehettünk szemtanúi. Ki ő és miről is van szó?
Pusztán a személy azonosítása - úgy vettem észre - nem volt különösebben izzasztó feladat: Joaquim Maria Puyalról van szó. Extra segítségnek szántam minden idők legrosszabb képben elrejtett fonetikus szóviccét (lásd fentebb). Ugyanakkor kénytelen vagyok megkövetni magamat, és önkritikát gyakorolni, mert így utólag nézve a kérdés nem lett elég jó. Bár - bastila tanácsára - igyekeztem csiszolni a megfogalmazáson, és hangsúlyosan használni a 'szereplés' szót, mindenkinek egyből - jogosan - egy konkrét közvetítés (például a Real elleni 2-6, Messi Getafe-gólja vagy éppen a rekorddöntő gólja múlt év végén) ugrott be. Jó: feltételezem azért némi keresgélés után. Eredetileg azonban azt szerettem volna kicsiholni, hogy szó essék arról: az úriember nemrég - januárban, a Málaga elleni kupameccsen - lépte át a 2000-es álomhatárt. 1976 óta minden Barcelona-meccset - éppen ennyit - közvetített személyesen: rádióban vagy televízióban!
Kriptográfia
9,
Az igényes Barcelona-szurkoló csak az orrát húzza az olyan passzjátékban debil csapatok hallatán mint a Real Madrid vagy a Chelsea, holott - hihetetlen vagy sem - hőn szeretett klubunk történelmében is volt olyan, hogy az ellenfelek tekintetüket ránk vetve bizony azt láthatták: nálunk José áll mindenek mögött, a védelmi gondok Benítez vállait nyomják, Torres Barca-mezben rohangál, sőt, a gólokért egyenesen CR a felelős! Miről is van szó és mikor is volt ez pontosan?
Ez a feladat pedig úgy és annak ellenére maradt benne a kvízben, hogy kezdetektől fogva tisztában voltunk azzal: nem egészen egyértelmű a megoldása. Az okok egyszerűek: mindezek ellenére kellően frappánsnak és szórakoztatónak tűnt - legalábbis elsőre. Az időpont: 1966. A kapunkban - "az ellenfelek tekintetüket ránk vetve bizony azt láthatták: nálunk José áll mindenek mögött" - José Manuel Pesudo Soler állt, a védelem - "gondjai az ő vállait nyomják" - egyik oszlopa Julio César Benítez Amodeo volt, Andoni Torres szélsőhátvédként rohangált, míg a gólokért Cayetano Ré volt a felelős, ez tehát CR feloldása. Pici csúsztatás: Ré ebben az idényben már jórészt a kispadra szorult. Utóbbira egyébként elfogadtuk Carlie Rexachot is, bár elvileg ekkor még a CD Condal alkalmazásában állt.
Sorrendben, balról jobbra: "José", "Benítez", "Torres" és "CR".
10,
Kutakodásaink közben a minap ezt a régi cetlit találtuk:
"Kedves Barátom!
Santiago volt az, nem más, aki elsuttogta nekem, hogy most te vagy az egykori posztomon. Micsoda öröm, hogy utánam éppen te vagy az első földim! Akit mindenképpen keress meg: BAR RAFAELI, TEL: 00-34-192-805-27. Biztosíthatlak: ez egy jó numera. Jól használja a nyelvét - ha érted, mire gondolok, höhö.
A távolból is ölellek: "
Az itt következő monogram sajnos el van mosódva: nem lehet eldönteni, hogy az első betű B vagy P, illetve, hogy a második E vagy F.
Ki lehet a barát? Mikori lehet a levél (évszámra pontosan)?
Az egyértelmű csúcsfeladat. Kulisszatitok: vigvik nagyon hevesen, bastila pedig szolidan protestált az ellen, hogy ez ilyen formában kikerüljön, mondván: megfejthetetlen. De csökönyös szamár lévén tartottam magam, átvittem a kérdést az ellenvetések tengerén a kilőtt feladványok partjára - na és kinek lett igaza? Hát, őszintén szólva mindhármunknak. Egyrészt nekem, mert hittem az érettségizők zsenialitásában és nem kellett csalatkoznom: kettő lényegileg teljes megoldás született, másrészt vigviknek és bastilának is, mert az iszonyatos mennyiségű finomítás ellenére sem sikerült olyan precízre formálnom a szöveget, hogy az eredetileg eltervezett választ kapjuk vissza a második kérdésre is. Csakhogy! Akik már idáig jutottak, azok lényegében véve olyan remek felfejtéseket és indoklásokat adtak, hogy kénytelen voltam én magam puhítani az eredeti elképzelésen és beismerni: ezek a feltevések legalább oly helytállóak.
Na de a tárgyra: a gusztustalan, szemét, a férfiak asszociációit zsákutcába vivő név, Bar Rafaeli volt a kulcs. Így: 'a' betűvel. Nem pedig 'e'-vel mint ahogy a modell hölgy neve vagyon. Bizony: a BAR RAFAELI TEL kiemelésben egy anagramma bújt meg, közben lehetett sakkozni a monogrammal is - P.F. mint Plattkó Ferenc és ha már ő, akkor természetesen Rafael Alberti, katalán költő - tehát jól használja a nyelvét -, aki ódát írt a kapusról. A megadott szám a spanyol előhívó után 1928. május 27-e, amikor is a vers megjelent a La Voz de Cantabria hasábjain - vagyis ez egy jó numera. A levél egy honfitárshoz szól (földim vagy), aki Plattkót követően a második valamilyen poszton a klubnál. No de Plattkó kapus volt, magyar kapusa pedig nem volt utána a csapatnak?! Nem egészen: kapus - és edző (1934-35, 1955-56)! A Barcelona Plattkó utáni első magyar edzője pedig nem más volt mint Kubala László. Ő tehát a barát.
Eddig tiszta. A levél keletkezésének időpontját illetően azonban van egy kis gond. A hivatalos megoldás a következő: Kubala szintén kétszer volt vezetőedző a csapatnál, először 1962-63-ig, majd 1981-82-ig. Arra kellett rájönni, hogy a kettő közül pontosan melyik is a dátum. Ebben hivatott volna segíteni a levél első szava, Santiago, egy tulajdonnév - de nem személyé, hanem a városé! Plattkó ugyanis a '60-as évek elején Brazíliában élt és játékosmegfigyelőként dolgozott, később telepedett le Chilében, a 80-as évek elején már Santiagóban lakott, és ott is halt meg, 1983. szeptember 2-án. Tehát a levél a második edzői ciklus idején íródhatott. Csakhogy a két eddig tökéletesen jó megoldásban egyaránt az első dátum szerepel. Enrique felfejtése a következő: Santiago maga Bernabéu, aki egyik találkozásuk alkalmával "tájékoztathatta" Plattkót a barcelonai helyzetről. A hogyan-miért persze homályos, de hát nyilván Plattkó sem Santiago utcáitól informálódott a szó legszorosabb értelmében. Laurie rájött ez elsődleges szándékra: nála Santiago valóban Chile fővárosa, az apropó pedig az 1962-es világbajnokság, ahol Plattkó köztudottan találkozott a magyar válogatott tagjaival. Ennek a csapatnak mondjuk nem volt a tagja Kubala, ahogy az akkori spanyol nemzeti csapatnak sem, de hát a honfitársaktól való informálódás mikéntje sem sokkal árnyaltabb mint az eredeti koncepció. Mindkettőjükét hibátlannak értékeltem.
Iskolatörténet
+1,
Ha a Klicsko testvérek Timoschenkóval szendvicseznek, Orhan Pamuk egy hastáncosnővel lazít, Wenger nárcisztikusan enyeleg magával, akkor kit visz Berlusconi huncut kis ágyikójába, fűrkész kameráink elé? Na és miért olyan szerencsés Andrea Pirlo?
Idézet nélkül ezt sem ússzátok meg: "Tessék a blogot olvasni!"*.
* Vigvik: Összes kvízemben újra el kell mondanom című remek életbölcsesség-gyűjteményéből.
A választ ez a poszt rejti itt ni: úriember-hölgy párok vannak a csapatokhoz rendelve. A Milan a férfiak számára Francesca Pascalét, Signore Berlusconi friss menyasszonyát vonultatja fel. Pirlo meg - a mázlista! - Monica Belluccival csinál olyasmit, amibe most nem kezdenék bele...
És akkor most fanfárok, de olyan hangosan, amilyen hangosan csak szólni képesek: az érintettek ugyanis minimum egy telt házas Camp Nou-ovációt érdemelnek! Négy megoldás érkezett csupán - no de milyen négy! A zsűri értékelése szerint peterhappy kollégát illeti a bronzérem, érettségi minősítése jeles, magatartása pedig példamutató mindenki számára, mert idő hiányában is beadta az általa megszült megoldásokat! Különdíjat kap továbbá mint a blog tudomásunkkal legjobb friss-apuka-kódfejtője! Az ezüst Töci kollégáé, bravúros megoldásokkal és tömör, de hiánytalan indoklásokkal teletűzdelt munkáját öröm volt olvasni: hét jó megoldást adott be, érettségi minősítése kitűnő. Továbbá itt köszönöm meg a második feladatra leadott válaszát, azt hiszem azon kacagtam a legjóízűbbeket. Zanzásítva körülbelül így szólt: "Pepe az, a mészáros, ki más lenne?". Az aranyérmet, az első díjat pedig muszáj vagyok félbetörni: holtversenyben Enrique és Laurie osztozik rajta, műveiket márványba kellene foglalni a klubszékház előtt, mert annyira zseniálisak! Egy-két finomhangolási hibától eltekintve mindketten egy-egy feladattal lőttek csak félre, de a felvonultatott ötleteik, feloldásaik, a magyarázatként indoklással kapcsolt rossz megoldásaik közben kissé elbizonytalanodtam, hogy elvileg ki is oldja kinek a rejtvényét. Mindkettőjüknek köszönet az élményért! Érettségi minősítésük: summa iniesta laude. Laurie verselemzése kiérdemli a legszebb beadott megoldás különdíját is!
No és persze voltak ajándékok: a zsűrielnöknek sem illik hát azonnal elsunnyogni. Laurie előzékenysége - ezúton is: Fair Play-díj - felold minden esetleges civakodást, így rám már egyszerű csupán feladat maradt: a Hunter-könyv Enriquejé, a Tito-poszter Lauriet illeti, Puyol csókja peterhappy kollégáé - nekem már elárulta: bekereteztetik! -, míg Töci kérés szerint népsportos pólót kap, amint el tudom intézni. Mindannyiótoknak még egyszer hatalmas gratuláció és elmondhatatlanul nagy köszönet!
Ami a jövőt illeti: ez a sorozat ezennel valóban megszűnik. A kvízeket azonban elhivatottságból, szórakozásból és a rendíthetetlen megfejtőink törzscsoportja miatt - értetek tényleg érdemes - feltétlenül folytatni fogjuk. Hogy pontosan hogyan, az még nem egészen világos, de azt hiszem nem lehet majd eltéveszteni. Ezúton is jelezzük: bármilyen jobbító szándékot-ötletet nagy örömmel fogadunk.
Végezetül köszönet mindazoknak is, akik valaha is átlépték a suli kapuját, és megoldásaik, részmegoldásaikat tablóját felrakták a falra. A Szent Puyol legyen veletek! Hasta luego!